KRAKÓW | 17 MAJ, 2022 R.
KRAKÓW | 17 MAJ, 2022 R.
CRIF we współpracy z Fundacją Uniwersytet Dzieci w ramach projektu „Technologie z klasą” opracował scenariusz lekcji pt.:„Czym są dane osobowe”, który pod koniec kwietnia udało się zrealizować z uczniami drugiej klasy jednej z krakowskich szkół podstawowych. Warsztaty o tym, czym są dane osobowe i jak je chronić przeprowadzili pracownicy CRIF Natalia Iwan, Marketing Leader i Maciej Małkowski, Senior Project Manager.
W dobie internetu, gdy już od najmłodszych lat korzystamy z dobrodziejstw, jakie daje nam cyfrowy świat, warto uczulić najmłodszych jego użytkowników na to, jak ważnym źródłem informacji są dane i jak należy dbać o ich bezpieczeństwo. Zwłaszcza że temat ten jest nam szczególnie bliski – na co dzień pracujemy na zbiorach danych, które często opierają się na informacjach poufnych, więc ich odpowiednie przechowywanie i wykorzystywanie jest kluczowe.
Właśnie na ten problem – przechowywania i dzielenia się takimi danymi – zwróciliśmy uwagę dzieciom podczas zorganizowanych warsztatów. Składały się one z trzech aktywności: przedstawienia idei danych osobowych i sprawdzenia wiedzy uczniów na ich temat; zastanowienia się nad tym, czy każda informacja na temat danej osoby jest daną osobową, a jeśli nie – to kiedy taką informacją się staje; oraz odpowiedzenia na pytanie, w jakich sytuacjach należy się nimi podzielić, a w jakich absolutnie powinniśmy je zachować dla siebie. Dzieci miały również okazję obejrzeć specjalnie przygotowany na tę okazję film, w którym Katarzyna Kulesza, Data Protection Officer w CRIF przedstawiała ideę numeru pesel.
Wiedza uczniów na zadany temat i ich zaangażowanie w lekcję przerosło nasze oczekiwania. Dzieci w większości zdawały sobie sprawę z tego, iż dane są wartościowe i nie można dzielić się nimi z każdym, kto o to prosi. Chętnie przytaczały przykłady sytuacji, w których należy to robić, np. u lekarza, a w których absolutnie nie powinno się udostępniać danych na swój temat, np. gdy ktoś poprosi je o to na ulicy czy w sklepie. Pytaniom nie było końca, a warsztaty okazały się dużym sukcesem. Mimo tego, że spotkanie z uczniami było wyzwaniem i pierwszą tego rodzaju inicjatywą przez nas zorganizowaną, satysfakcja i uśmiech na twarzach dzieci upewnił nas w przekonaniu, że o edukację najmłodszych w tej kwestii warto dbać.