• Urząd Miasta Krakowa i CRIF Poland podpisały list intencyjny, w którym zobowiązały się do podjęcia wspólnych działań proklimatycznych. Realizacja wszystkich zobowiązań wynikających z listu intencyjnego odbywać się będzie od wiosny 2025 roku w ścisłej współpracy z Zespołem Doradczyń ds. Klimatu i Środowiska UMK działających w ramach LIFE-IP EkoMałopolska i potrwa 18 miesięcy.
  • W ramach tej współpracy CRIF sfinansuje realizację niecki retencyjnej wraz ze ścieżką edukacyjną w Olsza Parku nad Białuchą w Dzielnicy Grzegórzki, a także przeprowadzi akcję badania śladu węglowego dojazdów do pracy pracowników Urzędu Miasta Krakowa i opracuje na podstawie wyników materiały informacyjno-edukacyjne skierowane do urzędników.
  • Jesteśmy już na etapie realizacji powyższych zobowiązań. Na koniec marca b.r. finalizujemy akcję mierzenia śladu węglowego w Krakowie, a kolejnym krokiem będzie zduplikowanie tego badania w Urzędach pozostałych czterech miast zrzeszonych w projekcie NEEST.
  • Trwają też intensywne prace nad projektem niecki retencyjnej oraz ścieżki edukacyjnej. Wszystko wskazuje na to, że prace w terenie rozpoczną się już w kwietniu b.r.

- Ważnym elementem wspólnych działań zainicjowanych przez Zespół Doradczyń ds. Klimatu i Środowiska działających w ramach projektu LIFE-IP EkoMałopolska „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”, nowoutworzonego Referatu Klimatu tutejszego Wydziału, będzie badanie śladu węglowego dojazdów do pracy osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta Krakowa. Analiza zostanie przeprowadzona wśród urzędników miejskich w Polsce po raz pierwszy. W tym celu CRIF udostępni technologie wykorzystywane podczas certyfikacji firm w ramach ESG. Na późniejszym etapie przeprowadzi szkolenia dla pracowników Urzędu w zakresie zrównoważonego rozwoju i emisyjności. Po zakończeniu badania śladu węglowego, jego wyniki oraz ustandaryzowany sposób realizacji zostanie przekazany do urzędów miast zrzeszonych w ramach projektu NEEST (NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories), którego polskim liderem jest Kraków – mówi Małgorzata Mrugała, Dyrektor Wydziału Środowiska, Klimatu i Powietrza UMK.

- Współpraca z Urzędem Miasta Krakowa w obszarze działań proklimatycznych jest dla nas bardzo ważna z perspektywy strategii ESG, którą jako CRIF aktywnie realizujemy od lat.

To projekt, który łączy dobre praktyki między biznesem a administracją. W CRIF dokładamy starań, aby współpraca z Krakowem miała realny wpływ na adaptację miasta do zmiany klimatu. Wykonanie obiektu błękitno – zielonej infrastruktury, jakim jest niecka retencyjna, czy analiza śladu węglowego, to działania proekologiczne, które mogą stać się modelowymi przykładami do powielenia w Gminie Miejskiej Kraków oraz innych miastach. Podjęty przy tym szereg inicjatyw edukacyjnych kierowanych do pracowników UMK i mieszkańców miasta ma na celu podniesienie ich świadomości klimatycznej. Dużo się o niej mówi, natomiast dopiero realne przykłady i edukacja sprawiają, że zrozumienie, czym jest zrównoważony rozwój i ochrona środowiska jest większe – mówi Piotr Badura, prezes CRIF Polska i ERIF BIG.

 

Założenia projektu

Celem współpracy jest promowanie zrównoważonego rozwoju, do którego kluczowych obszarów należy mitygacja zmiany klimatu i adaptacja do jej skutków, m.in. poprzez takie działania jak wdrożenie proekologicznego projektu, edukację i zaangażowanie pracowników Urzędów oraz mieszkańców miast.

W praktyce, Olsza Park nad Białuchą zyska nieckę retencyjną, w której czasowo będzie gromadzić się woda opadowa, a porastać ją będą rośliny łąk podmokłych gatunkowo nawiązując do rodzimej roślinności, stanowiąc jednocześnie atrakcyjną ozdobę parku. To stworzy nowe siedlisko dla roślin i zwierząt, wspierając lokalną bioróżnorodność. W parku powstanie też zaprojektowana przez grupę wolontariuszy – pracowników CRIF interaktywna klimatyczna ścieżka edukacyjna. Całość zadania jest konsultowana i realizowana w ścisłej współpracy ze specjalistami Zarządu Zieleni Miejskiej. Tym samym przyjazna mieszkańcom przestrzeń miejska w Dzielnicy Grzegórzki nabierze dodatkowej atrakcyjności. CRIF zobowiązał się również do zakupu nagród na potrzeby klimatycznego  konkursu plastycznego pn. „Kraków 2050. Pocztówka z przyszłości” organizowanego przez Zespół Doradczyń ds. Klimatu i Środowiska, a Doradczynie do przeprowadzenia warsztatów tematycznych dla pracowników CRIF i ich dzieci.

Działania te, wraz z mierzeniem śladu węglowego dojazdów do pracy pracowników Urzędu Miasta Krakowa podkreślają zaangażowanie Miasta, pracowników administracji i biznesu oraz mieszkańców w inicjatywy na rzecz klimatu. Kraków może stać się wzorem dla innych, także europejskich metropolii, pokazując, jak skutecznie mierzyć i minimalizować wpływ miasta na środowisko.